Šta su tumorski markeri?
Tumorski markeri su supstance koje produkuje tumor ili se nalaze u samom tumoru. Njih produkuje i sam organizam, kao odgovor na tumor. Prisutni su u ćelijama, tkivima i telesnim tečnostima. Njihova vrednost se određuje brojnim metodama i koriste se kao pomoć pri dijagnozi i definisanju stadijuma tumora.
Postoji nekoliko stotina vrsta tumor markera, a nove tehnologije omogućavaju otkrivanje novih. Njihov značaj je što pomažu u dijagnostikovanju bolesti, prognozi toka bolesti, lokalizaciji i stadijumu tumora, i praćenju odgovora organizma na datu terapiju.
Nedostaci tumor markera su što im se vrednosti uglavnom povećavaju u kasnijem stadijumu (osim PSA – tumor marker za prostatu) i to što moraju da se koriste zajedno sa drugim dijagnostičkim metodama.
Tumor marker se dele na:
- one koje stvara sam tumor, i
- one koje prate tumor (brojni protein koji nastaju sekundarno u malignom procesu, zbog svoje male specifičnosti koriste se samo kao dodatni markeri).
Vrste tumorskih markera su:
1. Enzimi kao tumorski markeri:
– GGT za jetru.
– LDH za jetru, leukemiju, limfome.
– PSA je normalno prisutan u tkivu prostate. Koristi se za otkrivanje stadijuma karcinoma, kao i za praćenje tretmana karcinoma prostate.
– Alkalna Fosfataza (AF) za kosti, jetru, leukemiju.
– Amilaza za pankreas.
2. Hormoni kao tumorski markeri:
– ACTH za Kušingovu bolest.
– Kalcitonin za bolesti štitaste žlezde.
– HCG (humani horionski gonadotropin) za tumore testisa ili jajnika.
3. Ostali najčešće korišćeni tumor markeri su:
– AFP za hepatocelularni karcinom. Povećane vrednosti AFP-a u trudnoći mogu ukazati na defekt neuralne cevi kod ploda. Tumori koji često idu sa povišenim vrednostima AFP jesu: primarni karcinom jetre, tumori polnih ćelija, testisa i jajnika.
– CEA za kolorektalni karcinom. Povišene vrednosti se mogu registrovati kod karcinoma želuca, raka dojke, raka pluća, raka pankreasa i raka jednjaka
– CA-19-9 za pankreaas, jetru i žučne puteve, i digestivni sistem. On je povećan kod tumora pankreasa i kolorektalnih karcinoma. Povišene vrednosti se mogu registrovati i kod karcinoma žučnih puteva i karcinoma zeluca.
– CA-125 za karcinom jajnika.
– CA-15-3 za karcinom dojke, zatim pankreasa, pluća, jajnika, debelog creva i jetre.
Tumorski markeri su najznačajniji u proceni terapijskog odgovora i ne preporučuje se njihova rutinska primena mimo ostalih dijagnostičkih metoda.
Primed 13 forte je prirodan preparat na bazi meda, medicinskih gljiva Kordiceps, Reishi i Shitake, obogaćen jezgrom koštice kajsije. Ne sadrži veštačke boje, konzervanse i druge aditive. Upotreba PRIMED 13 FORTE preparata se preporučuje za jačanje imunološkog odgovora organizma i kao pomoćno sredstvo u prevenciji i tretmanu malignih bolesti. Svaka od medicinskih gljiva koje ulaze u sastava preparata ima izreženo antikancerogeno dejstvo, i u ovom preparatu se ova njihova svojstva međusobno dopunjuju. Jezgro kajsijine koštice sadrži vitamin B17, čime doprinosu ukupnom antikancerogenom dejstvu preparata.