Najranije se otkriva rak glasnih žica!

ANATOMIJA GRKLJANA
Grkljan je organ u obliku cevi, dugačak oko pet centimetara, smešten iznad dušnika (traheje), koji sprovodi vazduh iz nosa i usta do dušnika i pluća. Epiglotis, elastična hrskavica na ulazu u grkljan služi kao „poklopac“ koji sprečava da hrana ili piće odu u dušnik prilikom gutanja. U ovom organu smeštene su i glasne žice, koje vibriraju kada kroz njih prolazi vazduh potisnut iz pluća, stvarajući zvuk. Kod muškaraca, grkljan je nešto izražajniji, a u narodu je poznat kao Adamova jabučica.
VRSTE KARCINOMA GRLA
Prema mestu nastanka rak grla se deli na supraglotisni (iznad glasnih žica), glotisni (u nivou glasnih žica) i subglotisni (ispod nivoa glasnih žica, to jest u području koje spaja grkljan sa dušnikom). Lokalizacija tumora veoma je važna jer od toga zavisi terapija. Rak glasnih žica (glotisni karcinom) predstavlja 60% svih tumora grkljana, a pošto se karakteriše konstantnom promuklošću, može se otkriti u ranom stadijumu. Supraglotisni i subglotisni karcinomi kasno ispoljavaju simptome, a brzo se šire i rano metastaziraju u lokalne limfne čvorove, pa je njihova prognoza mnogo ozbiljnija.
SIMPTOMI KARCINOMA GRLA
Prvi simptomi su promuklost ili promena boje i jačine glasa. Supraglotisni tumori uzrokuju pojavu izraslina na vratu, praćeni su bolovima u grlu koji traju duže od šest nedelja, otežanim i bolnim gutanjem (disfagijom), osećajem prisustva stranog tela u grlu, i bolovima u uvu. Tumori koji se formiraju ispod glasnih žica prepoznaju se po otežanom, glasnom disanju koje u poodmaklim stadijumima nalikuje šištanju, a bolest neretko prati uporni suvi kašalj i krvavi ispljuvak. Rak grla uzrokuje ubrzan gubitak telesne težine, neprijatan zadah iz usta i često gušenje hranom.
RAK GRLA UZROCI
Nastanak raka grla u preko 90% slučajeva povezan je sa pušenjem, a fatalnu kombinaciju predstavIja udruženo delovanje cigareta i alkohola. Do razvoja bolesti može da dovede i izloženost otrovnim materijama poput azbesta, drvnoj i ugljenoj prašini, formaldehidima, bojama i lakovima, naftnim derivatima… U rizičnu grupu ubrajaju se Ijudi koji su već imali maligni tumor u području glave i vrata, osobe sa genetskom predispozicijom, kao i oni koji se nezdravo hrane. Infekcija grla HPV virusom povećava rizik od nastanka laringealnog kancera, kao i refluks želudačne kiseline (gorušica) koja oštećuje osetljivu sluzokožu glasnih žica stvarajući podlogu za razvoj kancera.
LEČENJE RAKA GRLA
Lečenje tumora ponajviše zavisi od njegove veličine, lokalizacije kancera kao i opšteg stanja pacijenta.
OPERACIJA RAKA GRLA
Podrazumeva odstranjivanje malignog tkiva hirurškim putem, međutim u poodmaklom stadijumu kancera, neophodno je odstraniti deo ili čak ceo grkljan (laringektomija), posle čega pacijent gubi moć govora. Laserska operacija se izvodi kod manjih tumora , a dosta često se primenjuje i zračenje kao terapija.
RAK GRLA PROGNOZA
U najvećoj meri prognoza zavisi od raširenosti tumora pre dijagnoze i primene adekvatne terapije, zato je neophodno obratiti se lekaru na vreme pri čim se jave gore navedeni simptomi koji se ne smeju zanemariti.
